Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadchodzi wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJI. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie należy zapominać jednak o bezpieczeństwie. Każdy musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia. O zagrożeniach i zasadach bezpieczeństwa naszym uczniom w dn.19.06.2017r , przypomniała pani aspirant Faustyna Łazur - oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim.

W trakcie wspólnych rozmów poruszano następujące tematy:

• bezpieczne zachowania dzieci i młodzieży podczas wakacyjnego wypoczynku,
  • bezpieczeństwo osób podczas przebywania nad wodą (skoki do wody, prądy wodne, poruszanie się po wodzie żaglówkami, pontonami i in.),
  • środki odurzające i „dopalacze”

Omówiono również tematykę dotyczącą zachowania się w sytuacjach różnego rodzaju zagrożeń, mogących wystąpić w miejscach publicznych ( plac zabaw, ulica, dworce, lotniska, itp.).

Przestrzegając ZASAD BEZPIECZEŃSTWA, wakacje na pewno będą udane i niezapomniane. Tego życzymy uczniom naszej szkoły.

aby we wrześniu powróciły

Podstawowe zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu, abyście umieli poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

1. Rozważnie korzystajcie ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!
  2. Zawsze informujcie swoich rodziców o tym - gdzie i z kim przebywacie!
  3. Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów...
  4. Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!
  5. Kąpcie się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych !
  6. Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne bywają niebezpieczne!
  7. Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym!
  8. Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodźcie się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi!
  9. Nigdy nie bawcie się ogniem – ogniska rozpalajcie w miejscach wyznaczonych, zawsze w obecności osób dorosłych!
  10. Zawsze mówcie "NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów!
  11. Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!
  12. Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!
  13. Zawsze pamiętajcie, że pewność siebie i lekkomyślność nie wróżą nic dobrego!

Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie popełniania przestępstwa, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi, do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.

Opracowanie: Dorota Pietraszuk