10 stycznia 2017 r. sala widowiskowa w Janowskim Ośrodku Kultury zapełniła się. Na widowni zasiadły całe rodziny, babcie i dziadkowie. Wszyscy z radością oczekiwali na Jasełka, jedną z najpiękniejszych tradycji związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim, co roku pielęgnują tę tradycję i dają występ dla społeczności lokalnej.

W tym roku było to przedstawienie Król, który napełnia miłością. Spektakl połączył tradycyjne Jasełka ze współczesnym postrzeganiem Świąt Bożego Narodzenia. Poruszał kwestię istnienia różnych pokus codziennego życia, które odwracają uwagę od istoty Świąt. „… Współcześni ludzie zapomnieli o tym, co najważniejsze, a szukają władzy, pieniędzy i przyjemności za wszelką cenę. W przeddzień Bożego Narodzenia, – czyli objawienia się miłości Boga do człowieka – warto pomyśleć, dokąd taki świat zmierza…”, mówił jeden z aktorów. Kolejne scenki ukazywały: spis ludności ogłoszony przez Cezara Augusta; pasterzy, którzy z darami udali się do Betlejem; spotkanie Heroda z Mędrcami; Narodzenie Świętej Dzieciny. Uroku inscenizacji dodały kolędy i piosenki świąteczne wykonane przez chórek Promyki Maryi oraz solistów.

Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa dzięki ogromnemu zaangażowaniu młodych aktorów, a także nauczycieli, którzy zorganizowali przedstawienie: s. Łucja, p. Maria Chmiel, p. Teresa Maiło, p. Anna Żytko i p. Monika Woźnica. Występ podbił serca publiczności, a owacjom nie było końca.

Dziękuję Siostrze Łucji i Paniom za przygotowanie Jasełek, które były czymś więcej niż tylko zwykłym przedstawieniem.

Dyrektor PSPzOI Agnieszka Trytek